Przejdź do treści
Logo Facebooka

Dialogopolis ’21 Miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej

Dlaczego powinno mówić się „w” a nie „na” Ukrainie? Co mogą nam powiedzieć mury w mieście? Jak rozmawiać o sytuacji w Afganistanie czy w Białorusi? Jaki powinien być skuteczny język protestu? Czy możemy znaleźć właściwy sposób, aby dobrze rozmawiać pomimo różnic?

To, co łączy te różne pytania, to kwestia języka – uważnego, dynamicznego, odpowiadającego na potrzeby zmieniającej się rzeczywistości. To właśnie poprzez uważność językową jesteśmy w stanie rozumieć rzeczy trudne, inne, nowe oraz uwzględniać w debacie te grupy, które przez długi czas były ignorowane czy marginalizowane.

Podczas miesięcznego cyklu spotkań, dyskusji, warsztatów i akcji artystycznych – “Dialogopolis”, poszukamy odpowiedzi na te pytania, sięgając do nie nowej kwestii języka i jego używania. Uważamy, że ma on niebywałą siłę inicjowania zmian – najczęściej na lepsze.

W programie znajdziecie spotkanie z Agnieszką Graff o tym, jak rozmawiać mimo dzielących nas różnic. W rozmowie z artystką Julią Krivich dowiemy się, o co chodzi ze zwrotem „w Ukrainie”, zaś artystka Jana Shostak zaprosi na spacer z „nowakami”. Maja Zabokrzycka opowie o sztuce rozmowy. Z ekipą kolektywu Julianny Płaczysko zapoznamy się z zaangażowanym streetartem, który przekształca mowę nienawiści w przyjaźni. Zaś z Fundacją Eudajmonia porozmawiamy o komunikacji o niepełnosprawności. A to tylko początek! 

Zapraszamy do zapoznania się z programem. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy. Przy każdym wydarzeniu znajdziecie adres mailowy. Także zapraszamy do polubienia strony Przejścia Dialogu na Facebook, na której będziemy na bieżąco informować o wydarzeniach w ramach Dialogopolis.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Program Dialogopolis powstał we współpracy z wrocławskimi organizacjami pozarządowymi, aktywistkami i aktywistami społecznymi oraz osobami działających w przestrzeni artystycznej. 

Program Dialogopolis – Miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej

Plakat Dialogopolis, tekst na plakacie: Dialogopolis'21  Miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej, Jak to powiedzieć, spotkania, warsztaty, rozmowy o języku, 5-28 października, Przejście Dialogu (Przejście Świdnickie)