Przejdź do treści

Dni Czarnomorskie we Wrocławiu. Co odbędzie w Przejściu Dialogu?

Grafika promująca festiwal "Dni czarnomorskie" w Przejściu Dialogu

 

Od 9 do 28 października zapraszamy na odkrycie i lepsze poznanie narodów zamieszkujących basen Morza Czarnego w ramach festiwalu “Dni Czarnomorskie”!

W ramach festiwalu organizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej, odbędą się szereg wydarzeń kulturalnych, spotkań i debat,  gdzie będzie można zgłębić historię i tradycje Karaimów, Tatarów krymskich, Ukraińców, Bułgarów, Rumunów i Gruzinów. To niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć różnorodności regionu, który od wieków stanowił miejsce spotkań wielu kultur.

Porozmawiamy o sztuce Tatarów krymskich, zagramy w grę planszową z Karaimami, posłuchamy czarnomorskiej muzyki, literatury i nie tylko.


Dni Czarnomorskie. Program

W programie m.in. koncerty, spotkania literackie, debaty oraz gry planszowe – a wszystko to, aby przybliżyć bogactwo dziedzictwa czarnomorskich narodów. Wydarzenia odbędą się w różnych miejscach Wrocławia, a część z nich w Przejściu Dialogu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

9 października, 18:00
Wernisaż wystawy „Krym. Dom” (Przejście Dialogu, Świdnicka 19)
Wystawa „Krym. Dom” to wizualna opowieść o rodzinie fotografki, odzwierciedlająca losy całego narodu krymskotatarskiego, szukającego swojego miejsca w trudnych warunkach rosyjskiej okupacji Krymu, trwającej od marca 2014 roku. O sztuce Tatarów krymskich opowie Chalil Chalilow.

 

14 października, 18:00
Spotkanie autorskie: Czytam Krym z Anastasią Lewkową (Barbara, Świdnicka 8B)
Ukraińska pisarka Anastasia Lewkowa w swojej książce „Za Perekopem jest ziemia. Powieść krymska” ukazuje różnorodność historyczną i społeczną Krymu, splatając w niej elementy kultury krymskotatarskiej i ukraińskiej historii. Podczas spotkania z autorką porozmawiamy o zawiłych losach półwyspu krymskiego.

 

16 października, 18:00 
W schronie przeciwczasowym: Spotkanie z tłumaczką Magdaleną Pytlak (Przejście Dialogu, Świdnicka 19)
Magdalena Pytlak, tłumaczka z języka bułgarskiego, opowie o wyzwaniach związanych z przekładem powieści Georgiego Gospodinowa „Schron przeciwczasowy”.

 

17 października, 19:30, 21:00
Wieczór czarnomorski w Kalamburze Kalambur
(Kuźnicza 29a)
19:30 – W morzu literatury – spotkanie z tłumaczami literatury czarnomorskiej.
21:00 – Czarnomorski koncert Hordija Starucha, mistrza liry korbowej, który łączy tradycyjne brzmienia z elektroniką. Przed koncertem zapraszamy na dyskusję o literaturze Morza Czarnego z uczestnikami seminarium „Tłumacze bez Granic”.

 

20 października, 14:00
Poznajmy karaimską historię: Rozgrywki w karaimską grę planszową
(Awaria Prądu, Szczytnicka 28)
Gra Karaj Szaharłar, stworzona przez braci Babadżan, pozwala graczom budować karaimskie miasta i zarządzać rodami, zdobywając szacunek wśród Karaimów. Zapraszamy do rozgrywki z twórcami gry!

 

23 października, 18:00
Wielokulturowa Rumunia: Podróże literackie (Przejście Dialogu, Świdnicka 19)
Spotkanie z Radosławą Janowską-Lascar, tłumaczką literatury rumuńskiej, która zabierze nas w literacką podróż po wielokulturowej Rumunii.

 

28 października, 18:00
Co czeka Gruzję? Polska perspektywa (Café księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2)
Dyskusja na temat sytuacji społecznej Gruzinów po wyborach. W rozmowie wezmą udział Dawid Kolbaia, Bartłomiej Krzysztan i moderatorka Irina Tkeshelashvili.


Organizator: Kolegium Europy Wschodniej Dofinansowanie: Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego oraz Gmina Wrocław Partnerzy: Przejście Dialogu, Krymski Dom, Związek Karaimów Polskich, new.org.pl, New Eastern Europe