Przejdź do treści
Logo Facebooka

Data

paź 21 2021
Expired!

Czas

18:30 - 20:00

Etykiety

wydarzenia

BLISKI WSCHÓD. ZIEMIA OGNIA I WOJNY – DYSKUSJA

Wojna w Afganistanie (a w zasadzie jej zakończenie przez USA) oraz opuszczenie Kabulu przez wojska amerykańskie, to wydarzenia, które rozpalają światowe media od kilku miesięcy. Czy można jednak rozpatrywać ten konflikt w oderwaniu od innych problemów trapiących ten region od lat? Co z Afganistanem ma wspólnego wojna w Syrii, powstanie Państwa Islamskiego albo konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem, kryzys humanitarny i krwawa wojna w Jemenie? Czy Al-Kaida oraz ISIS, a także inne organizacje terrorystyczne zostały całkowicie unicestwione, a może mają swoje komórki i główne siedziby gdzie indziej? Od Arabskiej Wiosny minęło już ponad 10 lat.
 
Od dawna nie żyją dyktatorzy: Saddam Husajn z Iraku, Husni Mubarak z Egiptu czy też Mu’ammar al-Kaddafi z Libii. Czy rzeczywiście mieszkańcy Bliskiego Wschodu i okolicznych krajów arabskich są dziś wolnymi ludźmi? Co z konfliktem izraelsko-palestyńskim, który co rusz odgrzewany jest przez różnych polityków i stronnictwa polityczne? Wreszcie, czy i kiedy możliwy jest długotrwały pokój na Bliskim Wschodzie? O tym wszystkim porozmawiamy z gośćmi i gościniami podczas spotkania w ramach GLOBAL WRO.
 
Spotkanie ma na celu zachęcenie wrocławian do poszerzenia swojej perspektywy w kwestii realiów politycznych, społecznych i kulturalnych. Podyskutujemy o jakości życia w krajach nieeuropejskich, konfliktach zbrojnych, masowych migracjach. Nie ominiemy trudnych tematów jak wojna, uchodźstwo, łamanie praw człowieka w danym kraju.
 
Zapisy: http://kalejdoskopkultur.pl/?p=4626
Typ spotkania: dyskusja
Na spotkanie zapraszamy: osoby zainteresowane tematem
Limit osób w sali: 20
Transmisja on-line na Facebooku
 
Ziad Abou Saleh – Syryjczyk mieszkający we Wrocławiu od 1983 roku. W 1989 roku ukończył studia informatyczne, a w 1997 r. doktoryzował się w dziedzinie socjologii. Od 2000 r. jest wykładowcą akademickim z doświadczeniem w zakresie nauk humanistycznych. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS i WSB we Wrocławiu, prowadzi zajęcia z zakresu socjologii międzykulturowej. Od 2000 roku jest ekspertem ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim, prowadzi również szkolenia biznesowe. Autor książki „W poszukiwaniu piątego kąta, czyli obcokrajowcy o Polakach” oraz licznych publikacji i artykułów naukowych dotyczących procesów i problemów związanych ze społecznością arabską w Polsce i Europie. Z wyboru uważa się za członka obydwu wspólnot narodowych: polskiej i syryjskiej.
 
Diana Qadri – urodziła się w Polsce, ale w wieku 13 lat wraz z rodzicami wyemigrowała do Jordanii i tam spędziła większość życia. Od 5 lat mieszka ponownie w Polsce i we Wrocławiu prowadzi swoją niewielką działalność. Jak mówi, bycie częścią dwóch tak różnych kultur już w dzieciństwie wzbudziło w niej potrzebę dostrzeżenia więzi i wspólnych „uniwersalnych” wartości. Ta chęć zrozumienia przyciągnęła ją do polityki, zwłaszcza polityki zachodniej na Bliskim Wschodzie oraz do opisywania dynamiki stosunków międzynarodowych.
 
Maciej Stasierski – prawnik, specjalista prawa imigracyjnego, którym zajmuje się od niemal dekady. Ekspert z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce, przedsiębiorca. Poza pracą krytyk filmowy, bloger od wielu lat tworzący platformę blogerską Watching Closely, podcaster, aktywista angażujący się w działania związane z prawem imigracyjnym, sytuacją mniejszości w Polsce, sprawami społeczności LGBTQ+.
 
Piotr Kaszuwara – dziennikarz. Od 20 lat współpracownik wielu polskich tytułów m.in. Onet.pl, Polsat News, PR III Polskiego Radia, Radio Wrocław, Money.pl. Redaktor naczelny i założyciel portalu www.KolorowePtaki.com. Wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, korespondent wojenny z Donbasu na Wschodzie Ukrainy, jeden z kilku dziennikarzy zachodnich, którzy odwiedzili Doniecką Republikę Ludową. Korespondent wojenny z Gruzji, Górskiego Karabachu, Zachodniego Brzegu Jordanu, reporter śledczy, reportażysta, autor filmów dokumentalnych. Specjalizuje się w filozofii Zygmunta Baumana oraz w prozie Stanisława Lema, „lemolog”.
 
Dialogopolis jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.

Wydarzenie zostało zakończone.