Przejdź do treści
Logo Facebooka
Na obrazku jest fragment Kamiennego Haftu z miasta Nowa Kachowka w Ukrainie.

Data

gru 16 2022
Expired!

Czas

10:00 - 12:00

Etykiety

warsztaty

Kamienne hafty Nowej Kachowki – zapisz się na warsztaty!

Podczas warsztatów, które odbędą się w naszej przestrzeni już w najbliższy piątek, nauczycie się tworzyć kamienne hafty Nowej Kachowki. Zajęcia poprzedza wystawa, którą będziecie mogli obejrzeć na ulicy Świdnickiej (od godz. 10.00, w drodze do Przejścia Dialogu, idąc od strony hotelu Monopol).

👉 Ale od początku…

W pierwszej połowie lat 50. XX w. ukraiński artysta Hryhorij Dowżenko tworzył cementowo-wapienne ornamenty, które nawiązywały do motywów haftów kozackich, barokowych i wschodnioukraińskich. Swoimi pracami ozdabiał fasady domów Nowej Kachowki. Miasta, które powstało z powodu budowy Kachowskiej Elektrowni Wodnej i Kanału Północno-Krymskiego. Rozbudowa infrastruktury przyniosła jednak duże straty. Dniepr wylał, a jego wody zalały miasto doszczętnie je niszcząc.

Hafty, które powstawały na fasadach budynków były dla Dowżenki namiastką nowej, bezpiecznej rzeczywistości. Współcześnie Nowa Kachowka stała się zabytkiem architektury i urbanistyki.

Obecnie jednak miasto jest okupowane, a jego mieszkańcy żyją w strachu, ale i nadziei na powrót spokojnych, „normalnych” czasów…


Warsztaty organizowane są przez Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego tymczasowo okupowanego miasta Nowa Kachowka


Start: 16 grudnia 2022 (piątek), godz. 10.00

Obowiązują zapisy: bit.ly/3VV7h4R

 

Wydarzenie zostało zakończone.