Przejdź do treści
Grafika promująca warsztaty, wykłady i prelekcje z pracami z 2. Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej w Przejściu Dialogu

Data

gru 03 2024
Expired!

Czas

11:55 - 15:30

Etykiety

wydarzenia

Warsztaty, wykłady i prelekcje z pracami z 2. Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej

Zachęcamy do odwiedzenia Przejścia Dialogu, gdzie do 18 grudnia 2024 roku dostępna jest wystawa pokonkursowa 2. Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej. Temat przewodni tegorocznej edycji – „Rewolucja Społeczna Zaczyna się We Mnie” (PeMrSa) – to wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace młodych twórców z całej Polski, którzy przez grafikę, fotografię, film i spoty radiowe poruszają najistotniejsze tematy społeczne – od ekologii po wojny i nierówności. To zaproszenie do refleksji, zmiany oraz otwartego dialogu. Więcej informacji o wystawie znajdziesz tutaj.

Link do prac z wystawy pokonkursowej: Zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej w 2 Przeglądzie Młodzieżowej Reklamy Społecznej | Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu


Przyjdź na Przegląd i weź udział w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących, które zainspirują do głębszego spojrzenia na prace młodych twórców i wyzwań współczesnego świata:

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
3.12, 12:00-12:20
Wstęp wolny!

Andrzej Szot, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu, pomysłodawca konkursu, kurator wystawy, artysta plastyk i wizjoner, zabierze Was w podróż po pracach młodych artystów, opowiadając o ich inspiracjach i przesłaniu. To doskonała okazja, by poznać kulisy powstawania wystawy i dowiedzieć się więcej o społecznym znaczeniu prezentowanych prac.


„Przejście” – prelekcja dr. Karola Krukowskiego o historii, znaczeniu i atmosferze Przejścia Świdnickiego (1975–2015)
3.12, 12:20-13:45
Wstęp wolny!

Każde miasto ma swoje miejsca magiczne tętniące życiem, obdarzone charyzmą, uznawane za kultowe – które mimo to nigdy nie trafiają na widokówki. Przejście Świdnickie przez cztery dekady swojego istnienia było właśnie takim miejscem. Miastem w pigułce, soczewką skupiającą w sobie bolączki i problemy Wrocławia, trybuną historii. Przejście żyło swoim życiem, niezależnie od przemian społeczno-politycznych. Unoszący się w nim od początku zapach anarchii i jego undergroundowy klimat działały jak magnes na wszystkich, którzy nie czuli się dobrze na powierzchni.

„Przejście” to nie tylko historia miejsca, którego już nie ma. To także opowieść o samym znikaniu. O przechodzeniu z jednego stanu w drugi. O tym, co zostaje. O śladach po miejscu w świadomości zbiorowej.

„Przejście” jest wydawnictwem fotograficzno-tekstowo-dźwiękowym poświęconym Przejściu Świdnickiemu (1975-2015). Złożyły się na nie zdjęcia zrobione przez pięcioro fotografów w ostatnich miesiącach przed zamknięciem Przejścia, wspomnienia, legendy miejskie i opowieści o tym miejscu, zebrane wśród mieszkańców Wrocławia, a także reportaż radiowy.

O prowadzącym: dr Karol Krukowski – adiunkt w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS. Wykładowca oraz popularyzator wiedzy historycznej, teoretycznej i praktycznej z zakresu fotografii. Autor takich wydawnictw, jak Przejście (ESK 2016), Pręgierz (OKiS 2021), Rozbite – marzenie (BWA Wrocław 2012) oraz Niewidzialna Mapa Wrocławia (OPT 2006).

Pomysłodawcy projektu: Katarzyna Krajewska / Karol Krukowski
Fotografie: Łukasz Bąk/Kamil Cichoń / Jakub Kamiński / Marcin Smoła / Marlena Wasilewska
Reportaż radiowy: Maciej Bączyk / Kamil Tarnowski
Koncepcja wydawnicza: Karol Krukowski
Skład: Joanna Solarewicz Redakcja: Katarzyna Krajewska
PR: Małgorzata Stobiecka
Produkcja: Karol Krukowski / Małgorzata Stobiecka
MOSTY/ESK 2016: Chris Baldwin/Anna Pytlok


Warsztaty „Włącz różnorodność: Odkoduj wizualne przekazy w reklamie społecznej”
3.12, 14:00-15:30
Wstęp wolny!

Podczas warsztatów przeanalizujemy, jak plakaty reklamy społecznej poruszają tematy tożsamości, rasy, niepełnosprawności i innych tematów trudnych i ważnych, koncentrując się na tym, jak kolory, symbole i układ wizualny wpływają na odbiór przekazu. Uczestnicy będą badać, jak te elementy odnoszą się do istotnych problemów społecznych, wywołując określone emocje i wspierając lub osłabiając komunikat. Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności krytycznej analizy wizualnych przekazów.

O prowadzącej: Emilia Staniek – tłumaczy literaturę anglojęzyczną, bada literaturę społeczności BIPOC, aktywizuje (m.in. w ramach działań Kolektywu Kariatyda). Jest członkinią Stowarzyszenia ds. Studiów Postkolonialnych (Postcolonial Studies Association) z siedzibą w South Yorkshire w Wielkiej Brytanii oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Na co dzień uczy i wykłada (m.in. na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta  we Wrocławiu, Uniwersytecie WSB Merito i Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu).

Przyjdź, zobacz, porozmawiaj – zainspiruj się rewolucją społeczną młodych twórców.

Wydarzenie zostało zakończone.