Przejdź do treści
Logo Facebooka

Data

paź 29 2021
Expired!

Czas

17:30 - 19:00

Etykiety

wydarzenia

WSZYSCY I WSZYSTKIE – ROZMOWA O GRANICACH JĘZYKA, JEGO ZMIANACH I TYM, CO TE ZMIANY KSZTAŁTUJE

„Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata”, napisał filozof Ludwig Wittgenstein. Jeśli nie umiemy czegoś nazwać, zwykle nie umiemy tego pomyśleć. Nie mieści się to zatem w naszej koncepcji świata.
 
W dynamice osób użytkujących język dominują różne sprzeczne tendencje, jak chociażby zaciekawienie nowymi słowami oraz opór wobec nowych wersji znanych określeń, np. chociażby feminatywy – żeńskie nazwy zawodów i czynności. Jednak największą rewoltę językową w ostatnim czasie wywołują neutratywy – nazywane dawniej formami nijakimi – oraz cała związana z nimi gramatyka niebinarności.
 
A jak się mają do tego słowniki, zasady gramatyczne i uzus językowy? O tym wszystkim porozmawiamy z artystką wizualną Lilianą Zeic (Piskorską) i Marzen Lizurej, znawczynią języka i aktywistką. Rozmowa otworzy wystawę Liliany Zeic (Piskorskiej) „My wszystkie.”
 
Prowadząca: Daria Sudoł
Gościnie rozmowy: Liliana Zeic (Piskorska), Katarzyna Lisowska, Agata Kreska
Zapisy: https://bit.ly/wszyscy_i_wszystkie
Typ spotkania: rozmowa połączona z dyskusją z publicznością
Na spotkanie zapraszamy: osoby zainteresowane tematem
Limit osób w sali: 20
 
Liliana Zeic (Piskorska) – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka. Laureatka licznych nagród, np. Nagrody Publiczności Spojrzenia 2019, OP YOUNG 2020. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych takich jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław. W swojej twórczości analizuje problemy społeczne z perspektywy radykalnej wrażliwości oraz zależności pomiędzy państwem, tożsamością środkowoeuropejską, a pozycją peryferyjnych tożsamości. Pod nazwiskiem Liliana Zeic tworzy od lutego 2020 roku.
 
Katarzyna Lisowska – pracuje w Zakładzie Teorii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się problematyką ciała, płci i seksualności w literaturze i literaturoznawstwie, a także praktyką (i teorią) anarchizmu. Opublikowała książkę Metaforyczność w dyskursie genderowym polskiego literaturoznawstwa po 1989 roku (Kraków 2019).
 
Agata Kreska – aktywistka feministyczna i równościowa. Uczestniczka projektu dot. edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej fundacji Spunk, lada moment edukatorka seksualna.
Przez kilka lat związana z partią Razem, obecnie asystentka społeczna posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.
Współtwórczyni inicjatywy Wrocław wspiera Nauczycieli. Współpracuje z Kulturą Równości. Matka.
 
Daria Sudoł – krytyczka kultury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, aktywistka, feministka. Edukatorka społeczna, animatorka kultury i koordynatorka projektów od lat związana z sektorem pozarządowym i działaniem na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych. Zaangażowana w szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych i oddolnych ruchów o charakterze równościowym, czynnie działająca na rzecz osób wykluczonych, środowisk pro-kobiecych, poszanowania praw zwierząt oraz środowiska naturalnego. Prezeska Fundacji Punkt Widzenia. Kuratorka Dialogopolis.
 
Dialogopolis jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.

Wydarzenie zostało zakończone.