“Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia”. Wykład Kamilli Jasińskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Przejściu Dialogu
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we Współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Narodowej Pamięci zachęca dołączyć do prelekcji Kamillii Jasińskiej, która przybliża nam temat wywózki ludności cywilnej powstańczej Warszawy do Breslau. Wywiad odbędzie 30 lipca i 6 sierpnia o godz. 13:00 w Przejście Dialogu.
O temacie
Wśród dziesiątek tysięcy polskich robotników przymusowych, którzy podczas II wojny światowej pracowali w Breslau na rzecz wojennej gospodarki III Rzeszy, były tysiące cywilów z Warszawy. Do niemieckiego Wrocławia trafiali już od pierwszych dni powstania warszawskiego, jednak najwięcej transportów przypadło na pierwsze dni października 1944 roku. Dla licznej grupy warszawiaków Breslau – a przede wszystkim podmiejski obóz przejściowy Burgweide – był tylko krótkim przystankiem na drodze w głąb III Rzeszy. Wielu zostało jednak przydzielonych do pracy w Breslau. Osadzono ich w kilkudziesięciu niemieckich obozach pracy, w tym kilku, które utworzono specjalnie dla nich. Duża, przynajmniej kilkutysięczna, grupa cywilów powstańczej Warszawy doświadczyła tragicznych walk o Festung Breslau. Ci, którym dane było przeżyć to „piekło na ziemi”, jak sami mówili, stanęli przed trudnym wyborem i decyzją: wracać do ukochanej, ale zrównanej z ziemią Warszawy, czy zostać w polskim Wrocławiu – też zniszczonym, ale przede wszystkim zupełnie obcym, bo dotąd niemieckim, mieście…
Kamilla Jasińska przybliży dramatyczne historie tysięcy warszawiaków, którzy po upadku Powstania Warszawskiego trafili do obozów pracy w Breslau. Opowie o ich codziennym życiu, walce o przetrwanie oraz trudnych wyborach, przed którymi stanęli po wojnie.
Wykład będzie wzbogacony o unikalne archiwalia: rysunki i fotografie ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Wrocławia – Klubu Ludzi ze Znakiem P.
Szczegóły spotkań
Kiedy? 30 lipca i 6 sierpnia | 13:00-15:00
Gdzie? Przejście Dialogu, Świdnicka 19 (przejście podziemne Świdnickie)
Wstęp wolny
Prelegentka
Kamilla Jasińska – badaczka i popularyzatorka dziejów Wrocławia (Breslau), zawodowo związana z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a hobbystycznie z Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Jej zainteresowania naukowe i edukacyjne skupiają się m.in. wokół tematyki pracy przymusowej w Breslau, historii miejsc pamięci, tanatoturystyki, toponimii miejskiej oraz (nie)znanych i zasłużonych dla Wrocławia postaci. Jest autorką kilku książek, kilkunastu wystaw, kilkudziesięciu audycji radiowych oraz kilkuset artykułów popularnonaukowych o tematyce historycznej.
Nie przegap okazji do poznania mało znanej, ale ważnej części historii Wrocławia!