Przejdź do treści

Warsztaty, wykłady i prelekcje z pracami z 2. Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej

Grafika promująca warsztaty, wykłady i prelekcje z pracami z 2. Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej w Przejściu Dialogu

 

Zachęcamy do odwiedzenia Przejścia Dialogu, gdzie do 18 grudnia 2024 roku dostępna jest wystawa pokonkursowa 2. Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej. Temat przewodni tegorocznej edycji – „Rewolucja Społeczna Zaczyna się We Mnie” (PeMrSa) – to wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace młodych twórców z całej Polski, którzy przez grafikę, fotografię, film i spoty radiowe poruszają najistotniejsze tematy społeczne – od ekologii po wojny i nierówności. To zaproszenie do refleksji, zmiany oraz otwartego dialogu. Więcej informacji o wystawie znajdziesz tutaj.

Link do prac z wystawy pokonkursowej: Zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej w 2 Przeglądzie Młodzieżowej Reklamy Społecznej | Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu


Wydarzenia towarzyszące wystawie „Rewolucja Społeczna Zaczyna Się We Mnie”

Przyjdź na Przegląd i weź udział w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących, które zainspirują do głębszego spojrzenia na prace młodych twórców i wyzwań współczesnego świata:

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
3.12, 12:00-12:20
Wstęp wolny!

Andrzej Szot, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu, pomysłodawca konkursu, kurator wystawy, artysta plastyk i wizjoner, zabierze Was w podróż po pracach młodych artystów, opowiadając o ich inspiracjach i przesłaniu. To doskonała okazja, by poznać kulisy powstawania wystawy i dowiedzieć się więcej o społecznym znaczeniu prezentowanych prac.


„Przejście” – prelekcja dr. Karola Krukowskiego o historii, znaczeniu i atmosferze Przejścia Świdnickiego (1975–2015)
3.12, 12:20-13:45
Wstęp wolny!

Każde miasto ma swoje miejsca magiczne tętniące życiem, obdarzone charyzmą, uznawane za kultowe – które mimo to nigdy nie trafiają na widokówki. Przejście Świdnickie przez cztery dekady swojego istnienia było właśnie takim miejscem. Miastem w pigułce, soczewką skupiającą w sobie bolączki i problemy Wrocławia, trybuną historii. Przejście żyło swoim życiem, niezależnie od przemian społeczno-politycznych. Unoszący się w nim od początku zapach anarchii i jego undergroundowy klimat działały jak magnes na wszystkich, którzy nie czuli się dobrze na powierzchni.

„Przejście” to nie tylko historia miejsca, którego już nie ma. To także opowieść o samym znikaniu. O przechodzeniu z jednego stanu w drugi. O tym, co zostaje. O śladach po miejscu w świadomości zbiorowej.

„Przejście” jest wydawnictwem fotograficzno-tekstowo-dźwiękowym poświęconym Przejściu Świdnickiemu (1975-2015). Złożyły się na nie zdjęcia zrobione przez pięcioro fotografów w ostatnich miesiącach przed zamknięciem Przejścia, wspomnienia, legendy miejskie i opowieści o tym miejscu, zebrane wśród mieszkańców Wrocławia, a także reportaż radiowy.

O prowadzącym: dr Karol Krukowski – adiunkt w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS. Wykładowca oraz popularyzator wiedzy historycznej, teoretycznej i praktycznej z zakresu fotografii. Autor takich wydawnictw, jak Przejście (ESK 2016), Pręgierz (OKiS 2021), Rozbite – marzenie (BWA Wrocław 2012) oraz Niewidzialna Mapa Wrocławia (OPT 2006).

Pomysłodawcy projektu: Katarzyna Krajewska / Karol Krukowski
Fotografie: Łukasz Bąk/Kamil Cichoń / Jakub Kamiński / Marcin Smoła / Marlena Wasilewska
Reportaż radiowy: Maciej Bączyk / Kamil Tarnowski
Koncepcja wydawnicza: Karol Krukowski
Skład: Joanna Solarewicz Redakcja: Katarzyna Krajewska
PR: Małgorzata Stobiecka
Produkcja: Karol Krukowski / Małgorzata Stobiecka
MOSTY/ESK 2016: Chris Baldwin/Anna Pytlok


Warsztaty „Włącz różnorodność: Odkoduj wizualne przekazy w reklamie społecznej”
3.12, 14:00-15:30
Wstęp wolny!

Podczas warsztatów przeanalizujemy, jak plakaty reklamy społecznej poruszają tematy tożsamości, rasy, niepełnosprawności i innych tematów trudnych i ważnych, koncentrując się na tym, jak kolory, symbole i układ wizualny wpływają na odbiór przekazu. Uczestnicy będą badać, jak te elementy odnoszą się do istotnych problemów społecznych, wywołując określone emocje i wspierając lub osłabiając komunikat. Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności krytycznej analizy wizualnych przekazów.

O prowadzącym: Paweł Szlotawa – grafik, ilustrator, nauczyciel w Technikum nr 15 im. Marii Składowskiej – Curie we Wrocławiu. 

Przyjdź, zobacz, porozmawiaj – zainspiruj się rewolucją społeczną młodych twórców.


Wydarzenia towarzyszące wystawie „Rewolucja Społeczna Zaczyna Się We Mnie” są częścią Wrocławskich Obchodów Praw Człowieka koordynowanych przez Departament Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Więcej informacji o obchodach znajdziesz tutaj

Tagi: