Przejdź do treści

50 lat Przejścia Świdnickiego – historia, która żyje pod ziemią. Wernisaż wystawy fotografii w Przejściu Dialogu

grafika promująca 50-lecie Przejścia Dialogu

 

Przejście Świdnickie, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Wrocławia, obchodzi w tym roku 50-lecie. Z tej okazji w Przejściu Dialogu, które mieści się w tej historycznej przestrzeni, otwarta zostanie wystawa fotografii, która przeniesie nas w przeszłość i pokaże, jak przez dekady zmieniało się to miejsce.

Otwarte w 1975 roku Przejście Świdnickie szybko stało się czymś więcej niż elementem infrastruktury komunikacyjnej. Przez kolejne dekady pełniło funkcję nieformalnego centrum życia miejskiego – miejsca spotkań, drobnego handlu, aktywności artystycznej i społecznej. Dla wielu mieszkańców Wrocławia to przestrzeń nierozerwalnie związana z codziennością miasta.

Z okazji jubileuszu Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza na wernisaż wystawy fotografii ukazujących Przejście Świdnickie przed jego przebudową w 2016 roku. Autorami zdjęć są Łukasz Bąk, Kamil Cichoń, Jakub Kamiński oraz Marcin Smoła. Kuratorem ekspozycji jest Karol Krukowski – fotograf i współautor broszury “Przejście” z 2016 roku, która stała się punktem wyjścia i inspiracją dla tej wystawy.

Wernisaż odbędzie się w środę, 30 kwietnia 2025 roku o godzinie 17:00 w Przejściu Dialogu (ul. Świdnicka 19, Wrocław). Wstęp wolny.
Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni Przejścia Dialogu na stałe, jako element upamiętniający historię tego miejsca.

Wystawa „50-lecie Przejścia Świdnickiego” to okazja, by spojrzeć na tę przestrzeń z perspektywy czasu – jako miejsce, które od pięciu dekad towarzyszy wrocławianom i nieustannie zmienia się wraz z miastem.