BIAŁORUŚ. STAN STRACHU – DYSKUSJA
Tak ogromnych protestów oraz represji, jakich jesteśmy świadkami w Białorusi od ponad roku, nie było jeszcze nigdy, odkąd krajem rządzi Aleksander Łukaszenka. „Ostatni dyktator” w Europie, jak często się o nim mówi, trzyma w swoich rękach władzę od 1994 roku. Po sfałszowanych przez niego wyborach w 2020 roku, kraj ogarnęły masowe protesty. Wielu opozycjonistów trafiło do więzienia, a aresztowania, pobicia, nocne przeszukania, nagłe zatrzymania i wiele innych represji dotknęło już tysięcy obywateli.
Coraz więcej osób decyduje się więc na ucieczkę z własnego kraju. Jakie dziś protestujący mają szanse? Czy jest jeszcze w ogóle sens protestować w Białorusi? Temat Białorusi powraca jedynie śladowo w polskich mediach, a mieszkający w naszym kraju Białorusini robią wszystko, co mogą, by sprawa ich wolności nie zniknęła z oczu świata. O tym wszystkim porozmawiamy z gośćmi i gościniami podczas spotkania w ramach GLOBAL WRO – Prasówka z Wrocławia.
Prowadzący: Piotr Kaszuwara
Goście i gościnie dyskusji: Tatiana Iwanow, Franek Osławski, Tomasz Wiliński, Witold Dobrowolski.
Zapisy: http://kalejdoskopkultur.pl/?p=4648
Typ spotkania: dyskusja
Na spotkanie zapraszamy: osoby zainteresowane tematem
Limit osób w sali: 20
Transmisja on-line na Facebooku
Goście i gościnie dyskusji: Tatiana Iwanow, Franek Osławski, Tomasz Wiliński, Witold Dobrowolski.
Zapisy: http://kalejdoskopkultur.pl/?p=4648
Typ spotkania: dyskusja
Na spotkanie zapraszamy: osoby zainteresowane tematem
Limit osób w sali: 20
Transmisja on-line na Facebooku
Tatiana Iwanow – wieloletnia działaczka na rzecz mniejszości białoruskiej we Wrocławiu, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, stypendystka programu Lane’a Kirklanda. Posiada 15-letnie doświadczenie wsparcia białoruskiej mniejszości we Wrocławiu jako aktywistka Fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą”. Po sfałszowanych wyborach w Białorusi w 2020 r. rozpoczęła działalność na rzecz migrantów. Zrealizowała wiele projektów, w tym: Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej (2010-2021), Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej (2014-2016).
Franek Osławski – aktywista białoruski mieszkający od ponad 20 lat we Wrocławiu. Jeden z głównych organizatorów protestów Białorusinów, które odbywają się we Wrocławiu od samego początku rewolucji za naszą wschodnią granicą. Nazywany „wrocławską Niną Bagińską”, nie opuścił ani jednego zgromadzenia w sprawie Białorusi, które organizowane było we Wrocławiu. Zazwyczaj widywany z białoruską, biało-czerwono-białą flagą na plecach.
Tomasz Wiliński – obrońca praw człowieka, specjalista od międzynarodowego prawa karnego, adwokat. Od wyborów prezydenckich w Białorusi w 2020 aktywnie wspierający osoby represjonowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki, w tym Polaków i Białorusinów. Pełnomocnik trzech zatrzymanych i torturowanych Polaków w sierpniu 2020 r., współpracujący ze sztabem Sviatlany Tsikhanouskay, białoruskim narodowym komitetem antykryzysowym oraz Centrum Białoruskiej Solidarności. Doprowadził do wszczęcia pierwszego w Europie śledztwa w związku z pozbawieniem wolności ze szczególnym udręczeniem i stosowaniem tortur przez reżim białoruski.
Witold Dobrowolski – reporter i korespondent wojenny m.in. z Donbasu na Wschodniej Ukrainie. Pisarz, dziennikarz, laureat nagrody Grand Press Photo 2020 za zdjęcia z protestów studenckich w Hongkongu z 2019 roku. Dziennikarz, autor książek m.in. „Ruch Azowski. Ideologia, działalność i walka ukraińskich nacjonalistów”. Witold Dobrowolski był jednym z Polaków zatrzymanych w Białorusi podczas pierwszej fali protestów.
Piotr Kaszuwara – dziennikarz. Od 20 lat współpracownik wielu polskich tytułów m.in. Onet.pl, Polsat News, PR III Polskiego Radia, Radia Wrocław, Money.pl. Redaktor naczelny i założyciel portalu www.KolorowePtaki.com. Wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, korespondent wojenny z Donbasu na Wschodzie Ukrainy, jeden z kilku dziennikarzy Zachodnich, którzy odwiedzili Doniecką Republikę Ludową. Korespondent wojenny z Gruzji, Górskiego Karabachu, Zachodniego Brzegu Jordanu, reporter śledczy, reportażysta, autor filmów dokumentalnych.
Dialogopolis jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.