ŁADNIE POWIEDZIANE – KIEDY JĘZYK UKRYWA PRZEMOC
Słowami można kogoś obrazić, źle potraktować, zranić. Słowami można dehumanizować, wykluczać, dyskryminować. Na te słowa się oburzamy, takie wyrażenia chcemy zmieniać, a ich używanie kryminalizować jako mowę nienawiści i usuwać z przestrzeni publicznej. Nad takim językiem chcemy także pracować w obrębie edukacji antydyskryminacyjnej, w ramach pracy nad sobą i w relacjach społecznych.
Po drugiej stronie mamy ładne słowa: zgrabne formuły, eleganckie stwierdzenia, miłe dla ucha wyrażenia, za którymi ukrywane są nierówności, wykluczenie, systemowa dyskryminacja i przemoc. Ten obszar może być trudniejszy do rozpoznania, bo powierzchnia, pod którą się skrywa, jest gładka, pozornie neutralna i naturalna, czasami wręcz pluszowa. Podczas warsztatu przyjrzymy się tym aspektom języka oraz zastanowimy się, jak wpływają one na osoby, wobec których są stosowane, a także, w jaki sposób mogą osobom doświadczającym nierówności utrudniać poprawę swojego losu lub walkę o sprawiedliwość.
Prowadząca/y: Aneta Osuch, Arkadiusz Wierzba (Fundacja Ekorozwoju)
Zapisy: https://forms.gle/bwi1HiY9jr3Rmht28
Typ spotkania: warsztat
Na spotkanie zapraszamy: osoby dorosłe i młode dorosłe
Limit osób uczestniczących: 15
Zapisy: https://forms.gle/bwi1HiY9jr3Rmht28
Typ spotkania: warsztat
Na spotkanie zapraszamy: osoby dorosłe i młode dorosłe
Limit osób uczestniczących: 15
Aneta Osuch – edukatorka, trenerka antydyskryminacyjna i koordynatorka projektów edukacyjnych. Związana z Fundacją EkoRozwoju od 2008 r. Prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z zakresu edukacji globalnej, edukacji antydyskryminacyjnej, odpowiedzialnej konsumpcji, kryzysu klimatycznego oraz praw człowieka i zwierząt. Udziela wsparcia psychologicznego osobom dyskryminowanym oraz osobom doświadczającym lęku klimatycznego.
Arkadiusz Wierzba – kulturoznawca i polonista, edukator, trener antydyskryminacyjny. Pracuje przy projektach związanych z problematyką kryzysu klimatycznego, globalnych zależności, odpowiedzialnej konsumpcji i edukacji antydyskryminacyjnej. Od marca 2013 roku współpracuje z Fundacją Ekorozwoju. Aktywista ruchu antysmogowego, klimatycznego i prozwierzęcego, zaangażowany w działalność m.in. Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i Extinction Rebellion Polska.
Dialogopolis jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.