Przejdź do treści
Logo Facebooka

Data

lut 18 2022
Expired!

Czas

18:00 - 19:00

Wszystkie nasze lęki – spotkanie w ramach cyklu “Sytuacje graniczne”

Po ponad pół roku napiętej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej kryzys humanitarny i polityczny nie osłabł. Rozpoczęte 25 stycznia prace budowy muru stanowią kolejny etap tworzenia podziałów, barier i nieprzepracowanych lęków przed uchodźcami.
 
Do tych lęków dochodzą dawne obawy przed „obcymi” – często generujące i powielające stereotypowe opinie, jak postrzeganie migrantów jako potencjalnych terrorystów, którzy starają się dostać do Polski, czy przybyszy, którzy odbiorą pracę i świadczenia socjalne. Język używany w dyskusjach medialnych, często przejaskrawiony z obu stron, potęguje niezrozumienie i pogłębia radykalizację debaty publicznej.
 
Czy i jak można zaradzić tym lękom i podziałom społecznym? Jak zminimalizować wynikłą z nich agresję? Czy wystarczy kampania informacyjna oparta na racjonalnym dyskursie? A może istnieją systemowe rozwiązanie, znane dobre praktyki, którą mogą zaradzić tej sytuacji?
 
W debacie udział wezmą Michał Bilewicz, Dorota Hall oraz Dominika Blachnicka-Ciacek.
Rozmowę poprowadzi Daria Sudoł
Spotkanie odbędzię się online: transmisja live na facebooku Przejście Dialogu. Link do eventu: www.facebook.com/events/1119351725545742
 
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Sytuacje graniczne”, zainicjowanego przez Przejście Dialogu (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) i prowadzonego we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław, Dolnośląskim Kongresem Kobiet, ruchem “Matki na granicę” oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz uchodźców/czyń i migrantów/ki.
 
Michał Bilewicz – doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego psycholog społeczny, socjolog, publicysta. Kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW.
 
Dorota Hall – doktor habilitowana, jest antropolożką kultury i socjolożką, profesorką w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz prezeską Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Religią w Europie Środkowo-Wschodniej (ISORECEA). Interesuje się mniejszościami i wykluczeniem społecznym, zwłaszcza w kontekście religii, płci i seksualności. Jej ostatnia książka to monografia W poszukiwaniu miejsca. Chrześcijanie LGBT w Polsce (2016). W latach 2009–2012 pełniła funkcję krajowej ekspertki w ustanowionej przez Komisję Europejską Sieci Ekspertów Społeczno-Ekonomicznych w dziedzinie przeciwdziałania dyskryminacji. Przygotowywała też raporty badawcze dla Agencji Praw Podstawowych UE, które dotyczyły m.in. migracji.
 
Dominika Blachnicka-Ciacek – socjolożka, zajmuje się badaniem relacji między przestrzenią, pamięcią i poczuciem przynależności wśród migrantów i uchodźców w miastach Europy i Bliskiego Wschodu. Zrobiła doktorat z socjologii wizualnej w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim. Obecnie jest adiunktą na Uniwersytecie SWPS i kierowniczką polskiego zespołu Projektu “Upodmiotowienie młodych migrantów w trudnej sytuacji poprzez płynną integrację” (finansowanego przez Komisję Europejską).
 
Daria Sudoł – krytyczka kultury, dziennikarka, aktywistka, feministka. Edukatorka społeczna, animatorka kultury i koordynatorka projektów od lat związana z sektorem pozarządowym i działaniem na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych. Zaangażowana w szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych i oddolnych ruchów o charakterze równościowym, czynnie działająca na rzecz osób wykluczonych, środowisk pro-kobiecych, poszanowania praw zwierząt oraz środowiska naturalnego. Prezeska Fundacji Punkt Widzenia. Kuratorka Dialogopolis.

Wydarzenie zostało zakończone.