Zapraszamy na spotkanie z Mateuszem Adamczykiem w ramach cyklu “Pokaż mi język”, porozmawiamy o języku inkluzywnym.
Język, którym się posługujemy kształtował się przez wieki i nie zawsze przystaje do zmieniającego się świata. Ewoluuje i goni za rzeczywistością.
Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się nad prawdami i mitami dotyczącymi języka inkluzywnego. Jak w języku przejawia się inkluzywność? Czym są neutratywy? Czy żeńskie formy gramatyczne mogą być „nienaturalne”? Czym jest inkluzywne wykluczenie? I przede wszystkim – jak mówić by widzieć – wszystko, wszystkich i wszystkie.
___
Mateusz Adamczyk – polonista, członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Zdobywca tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Autor książki „Płeć w polszczyźnie” i współautor Słownika neologizmów polskich Obserwatorium Językowego UW. Popularyzator wiedzy o polszczyźnie – prowadzi kanał na YouTubie, na którym omawia ciekawostki związane z językiem, oraz Poniedziałkową Poradnię Językową na Instagramie. Prywatnie najlepszy przyjaciel kota Fonema.
Poznaj lepiej prowadzącego: link do strony FB prowadzącego!
___
-
19 października (czwartek), godz. 18:00
-
Przejście Dialogu (ul. Świdnicka 19, Wrocław)
-
wstęp wolny
____________________
“Pokaż mi język” – slogan przewodni jesiennego sezonu w Przejście Dialogu. Wybrany jako symbol siły języka i naszego głosu. W ramach tego sezonu przeprowadzimy rozmowy na temat języka inkluzywnego, feminatywów oraz problemów związanych z dyskryminacją językową. Zastanowimy się, w jaki sposób nowi mieszkańcy wpływają na język, a jak język polski wpływa na nich. Dowiemy się także, jak język może stać się narzędziem politycznym oraz o sile naszego języka ojczystego i naszego głosu.
Więcej informacji usłyszysz w audycji Oblicza Wrocławia (Radio Rodzina) z dziewczynami z Działu Programowego: link do audycji!