Przejdź do treści
Logo Facebooka

Jak możesz pomóc? (artykuł aktualizowany )

Możesz w różny sposób zaangażować się w pomoc osobom potrzebującym, wziąć udział w zbiórce bądź przekazać datek. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

Razem z redakcją Wroclaw.pl przygotowaliśmy miejsce w internecie, gdzie na bieżąco zamieszczamy i aktualizujemy informacje dotyczące pomocy i wsparcia osób z Ukrainy. Są to kwestie związane m. in. zakwaterowaniem,  opieką zdrowia i innych.
Na bieżąco dodajemy też nowe kategorie: w opracowaniu jest m.in. wsparcie psychologiczne oraz informacje dot. specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną. Na bieżąco informacje tłumaczone są na język ukraiński i rosyjski (wystarczy kliknąć w zakładkę w prawym, górnym rogu).

Najpotrzebniejsze informacje dla osób przybywających z Ukrainy znajdują się tutaj.

Zbiórki darów we wrocławskich szkołach

We Wrocławiu są organizowane różne zbiórki dla osób potrzebujących. Zbierane będą m.in.: żywność, ale tylko ta długoterminowa jak makaron, ryż, konserwy itd. oraz śpiwory, koce, środki higieny osobistej takie jak pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ale także świece, baterie czy zapalniczki i apteczki (bez leków). Bardzo ważne jest, aby dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku!

Prosimy nie zaklejać kartonów oraz pamiętać o tym, aby pojedyncza paczka nie była zbyt ciężka. Dary będą zbierane we wszystkich szkołach na terenie Wrocławia. Następnie zebrane dary ciężarówkami są przewożone na Ukrainę.
Co, gdzie i jak znajdziesz tutaj

Całodobową zbiórkę organizuje także Stacja Dialog, która działa w zachodniej części holu kasowego wrocławskiego Dworca Głównego.

 

Zbiórka rzeczowa dla osób przybywających do Wrocławia

Pieluchy, odzież, długoterminowa żywność i garnki. Te produkty pierwszej potrzeby potrzebne są ukraińskim uchodźcom, którzy przyjadą lub już są we Wrocławiu, gdzie uciekli przed wojną. Czasoprzestrzeń w dawnej Zajezdni Dąbie przy ul. Tramwajowej 1-3.oraz Sektor 3 przy ul. Legnickiej organizują oficjalną miejską akcję pomocową. Zbiórkę organizauje Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA.

Lista aktualna potrzeb jest dostępna na profilu FB Czasoprzestrzeni. Przed przewiezieniem darów prosimy o skontaktowanie się z koordynatorami zbiórek w Czasoprzestrzeni i Sektorem 3 oraz o śledzenie komunikatów w mediach społecznościowych.

 

Punkt zbiórki materaców i koców dla uchodźców na Tarczyński Arena (Stadion Wrocław)

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00 oraz w soboty w godz. 9.00-15.00. Znajduje się w części biurowej stadionu, wejście W2, wjazd przez parking B od strony Alei Śląskiej.

Przyjmowane są:

  • koce,
  • śpiwory,
  • poduszki,
  • materace
  • łóżka polowe.

To w tej chwili jedne z najpotrzebniejszych rzecz

Więcej informacji w artykule.

Punkt wsparcia matek z dziećmi

Fundacja Młodzi dla Wrocławia, wspólnie z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz miastem Wrocław uruchamia punkt wsparcia dla matek z dziećmi z Ukrainy! 🇺🇦
Punkt jest czynny codziennie w godz. 8:00 – 20:00 przy ul. Legnickiej 21 we Wrocławiu.
Przyjmowane są artykuły pierwszej potrzeby dla matek z dziećmi. Jednocześnie są one wydawane osobom potrzebującym.
 
Listę aktualnych potrzeb skonsultuj tutaj.
 
Przedsiębiorcy mogą pomóc ARAW

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej będzie tworzyć bazę firm, które w przypadku kolejnych osób przybywających zza wschodniej granicy mogłyby zaoferować im pracę. Kontakt araw@araw.pl

Zbiórki pieniężne

Jeśli chcesz wesprzeć Ukrainę pieniężnie, te formy pomocy znajdziesz tutaj (strona na samym dole).