Punto y Raya Junior: warsztaty WPLĄCZ(MY) SIĘ
ARTYSTYCZNE WARSZTATY TKACKIE INSPIROWANE JĘZYKIEM MIGOWYM
Język jest nieodzownym narzędziem w budowaniu relacji społecznych. Za pomocą języka możemy zbudować przestrzeń komunikacji międzyludzkiej i międzygatunkowej. Co robić w wypadku, kiedy nie znamy jakiegoś języka i nie możemy się z kimś dogadać? Ile języków na świecie istnieje? Czym jest język migowy? O tym wszystkim uda nam się pogadać w trakcie warsztatów. Dowiemy się, czym jest znak migowy i przydomek migowy, i czy można wyrazić siebie za pomocą gestu i sztuki. W trakcie spotkanie wymyślimy własny język, czyli każdy z uczestników będzie miał swój własny znak, który spróbuje przełożyć na warstwę artystyczną. Na warsztatach dzieci będą miały okazję zapoznać się z podstawami tkactwa. Same stworzą swoje niepowtarzalne wzory za pomocy makatki tkanej. One będą odzwierciedlały indywidualne znaki wymyślone przez dzieci.
Będzie to próba przekładania słów i języka w przestrzeń abstrakcyjno-artystyczną, która umożliwi dzieciom rozwój myślenia abstrakcyjnego i zdolności manualnych. Za pomocą patyków, sznurków i tkanin każdy spróbuje stworzyć własny znak, zakodować siebie i swoje imię w jednym obiekcie.
Prowadząca warsztaty:
Viktoriia Tofan jest artystką audiowizualną, jednak często działa również jako edukatorka i animatorka, używając metod sztuki do badania i uruchamiania sytuacji społecznych. Prace Tofan prezentowane były w ramach wystaw takich jak Renewal/Renewal. Biennale Zielona Góra 2022 (BWA, Zielona Góra), matka ziemia (Dizajn BWA, Wrocław), DO NOT FORGET TO KEEP YOUR MIND CLEAR – 18th MÓZG Festival (Bydgoszcz), Głusza (Muzeum Śląskie, Katowice), OBRZĘDY INTYMNE | Lewandowska / Marcjasz / Tofan (OP ENHEIM, Wrocław), 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu,Nagi Nerw. Studio Mistrzyni: Rajkowska (BWA, Wrocław), „Love Letters” (Almanac Projects, Londyn).
W swoich pracach sięga po tradycyjne formy zakorzenione w języku sztuki nie tylko współczesnej, m.in. malarstwo abstrakcyjne, rzeźbę, obiekty, instalacje site-specific oraz techniki hafciarskie. Zarówno w praktyce artystycznej, jak i animacyjnej zajmuje się poszukiwaniem języka, który byłby odpowiedzią na poczucie obcości, jakiego doświadcza jako ekspatka i które zbliżyło ją do społeczności osób Głuchych, dla których polski język foniczny często nie jest pierwszym ani najbardziej naturalnym sposobem komunikacji. Zainteresowanie kulturą osób Głuchych i językiem migowym doprowadziło ją do stworzenia dostępnościowych projektów artystycznych „Doznanie ciszy” oraz „Doznanie zmysłów”.
Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Wiek:
7 – 10 lat
Godziny:
12:00 – 14:00 h
Więcej informacji:
Link do profilu facebook festiwalu.