Przejdź do treści

“Sytuacje graniczne”

“Sytuacje graniczne” to cykl spotkań i wydarzeń wokół migracji i uchodźctwa, które rozpoczną się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Podczas spotkań będziemy rozmawiać  o sytuacji uchodźców/czyń na granicy polsko-białoruskiej oraz ich wsparciu, o tym, jak wygląda życie migrantów i migrantek po uzyskaniu statusu uchodźcy, o emocjach związanych z “tematem granicznym”, przybliżymy też procedurę ochrony międzynarodowej i migracji jako procesu globalnego.

Stawiamy sobie także za cel uwrażliwienie na nieprawdziwe informacje w mediach i debacie publicznej. Chcemy dostarczyć narzędzi do wykształcenia krytycznego myślenia,  uwrażliwiając na stosowane w przekazie medialnym zabiegi językowe mające na celu przedstawienie migracji jako zjawiska, wzbudzającego lęk i poczucie zagrożenia.

Cykl “Sytuacje graniczne” został zainicjowany przez Przejście Dialogu (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) i jest prowadzony we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław, Dolnośląskim Kongresem Kobiet, ruchem “Matki na granicę”. Zapraszamy wszystkie chętne organizacje pozarządowe i instytucje do włączania się do cyklu spotkań poprzez przesyłanie swoich propozycji na dres : przejsciedialogu@wcrs.wroclaw.pl

Harmonogram wydarzeń w 2021 r.

10 grudnia (piątek), 10.00-17.00 

Miejsce: Przejście Dialogu

Typ spotkania : akcja społeczna – wrocławska odsłona kampanii “Bądź dla innych” Grupy Granica

W ramach kampanii w  sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na  prawa migrantów/ migrantek i uchodźców/ uchodźczyń. Jednocześnie chcemy dać  wyraz naszej solidarności i społecznego wsparcia dla uchodźców, migrantów i wolontariuszy  na polsko-białoruskiej granicy . 

Więcej o tym jak dołączyć do akcji oraz materiały/ grafiki do wykorzystania na stronie https://fb.me/e/dY1FM8sVb

W przejściu Dialogu Dialogu w godz. 10-17 zapraszamy wszystkich mieszkańców którzy chcą włączyć  się w kampanię  do wspólnego tworzenia  wrocławskich haseł “Bądź … dla innych” na specjalnie przygotowanej ściance. Dodatkowo, będzie można też nagrać swoją wypowiedź. Zdjęcia za zgodą uczestników będą publikowane w mediach społecznościowych.  

Jednocześnie organizacje pozarządowe zapraszamy na spotkanie sieciujące w godz. 12.00-14.00.

 

12 grudnia (niedziela), 18.00-20.00

Miejsce: Strefa Kultury Wrocław

Co po granicy? – dyskusja w ramach cyklu spotkań “Sytuacje graniczne”

Prowadząca: Joanna Panciuchin (Strefa Kultury Wrocław)

Goście/gościna: Urszula Glensk (Fundacja Ocalenie), Farida Anwari, Magdalena Nazimek-Rakoczy (Nomada, WroMigrant)

Zapisy: https://copogranicy.webankieta.pl

Typ spotkania: dyskusja + transmisja online

Na spotkanie zapraszamy: młodzież i dorosłych

Limit osób uczestniczących:

Spotkanie w języku polskim, perskim

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu “Sytuacje graniczne”. Podczas spotkania rozmawiać będziemy zarówno o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy, jak i sposobie funkcjonowania polskich ośrodków dla uchodźców.

Poruszymy również tematy związane tym, jak wygląda życie migrantów i migrantek po uzyskaniu statusu uchodźcy. Zapytamy o to, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć podczas budowania swego życia na nowo w zupełnie innym miejscu.

W spotkaniu udział wezmą:

Urszula Glensk, profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego, która od października przebywa na Podlasiu i relacjonuje kryzys humanitarny,

Farida Anwari, Afganka, która wraz z dwójką dzieci uzyskała status uchodźczyni i od miesiąca mieszka we Wrocławiu,

Magdalena Nazimek-Rakoczy – prawniczka, która z ramienia Stowarzyszenia Nomada zajmuje się współpracą z ośrodkami dla uchodźców.

Rozmowę poprowadzi Joanna Panciuchin, pracownica Działu Programowego Strefy Kultury Wrocław.

Kolejne spotkania rozpoczną się w styczniu 2022 roku. Szczegóły podamy wkrótce.