W połowie grudnia w przestrzeni Debat w Przejściu Dialogu zawisły ,,wymarzone domy”, które narysowały dzieci pochodzące z Białorusi. Każdy z rysunków został zestawiony z brzmieniem podstawowych praw pochodzących z Konwencji o Prawach Dziecka oraz Konwencji o Ochronie Praw Człowieka.
Pomysł na wystawę wyszedł z potrzeby oddania głosu jednej z najbardziej dyskryminowanych grup społecznych – dzieciom. Potrzeby i granice dzieci infantylizuje się, odbiera się im wartość. Świetnym przykładem jest przypadek aktywistki klimatycznej, Grety Thunberg, wobec której wielokrotnie padały pogardliwe komentarze umniejszające jej działania i ich wartość merytoryczną.
Cytaty użyte w grafikach na wystawie pochodzą z Konwencji o Prawach Dziecka oraz Konwencji o Ochronie Praw Człowieka.
Zwróćmy uwagę na to, że prawa dziecka pokrywają się przecież z prawami człowieka! Każdy człowiek, bez względu na pochodzenie, poglądy, wiek czy płeć ma takie same podstawowe potrzeby i prawa. Dlatego też przekaz płynący z wystawy jest uniwersalny, dzięki czemu może zostać użyty w wielu kontekstach (od praw dzieci po zwalczanie uprzedzeń wobec osób reprezentujących mniejszości czy pochodzących z innych kultur).
Dostrzeżmy dziecko i każdego innego, niebędącego już dzieckiem, człowieka.
Za pomysł dziękujemy Fundacji “Za wolność naszą i waszą”, działającą na rzecz społeczności białoruskiej we Wrocławiu. Za dostarczenie pięknych rysunków dziękujemy autorom i autorkom. Dziękujemy też naszej koleżance z zespołu Przejścia Dialogu: Amelii.
Więcej o Fundacji możecie przeczytać : https://www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2021/fundacja-za-wolnosc-wasza-i-nasza