Przejdź do treści
Logo Facebooka

Dialogopolis ’22: Miasto włączające.
II edycja dni dialogu i edukacji międzykulturowej. 

Miasto włączające, czyli jakie?
Kształtujące swoich mieszkańców i mieszkanki?
A może kształtowane przez nich?
Dialogopolis ’22 to przestrzeń wymiany doświadczeń pomiędzy samorządem, instytucjami, NGO i wolontariuszami.

PROGRAM i ZAPISY –>

Dni dialogu i edukacji międzykulturowej Dialogopolis ’22
– idea

Współczesne miasto to tkanka zbudowana z różnych środowisk, światopoglądów i perspektyw. Żyje tu wielu grup społecznych, narodowościowych, etnicznych i wiekowych. 

Wrocław z roku na rok staje się coraz bardziej różnorodnym miejscem. Nas to cieszy i ekscytuje, ponieważ wiemy, że w tej różnorodności jest ogromna siła i potencjał dla każdej żyjącej tutaj osoby. 

Każdy mieszkaniec i mieszkanka Wrocławia rośnie w międzykulturowe umiejętności wraz z tym, jak zmienia się społeczność Wrocławia. 

 

Miasto włączające – wartości

Miasto, które włącza, troszczy się o nowych mieszkańców i mieszkanki.
Miasto, które włącza, wspiera swoich obywateli i obywatelki w działaniach społecznych.
Daje pomocne narzędzia i kierunki urzędom, szkołom i osiedlom.
Miasto, które włącza, dba o swoje zasoby.

Jak działać – pomagać sobie i innym – by Wrocław był takim miastem? 

 

 

Dialogopolis ’22 Miasto włączające
– program

 

Od 2 do 10 czerwca Dialogopolis ’22 wydarzy się w różnych miejscach na mapie Wrocławia.

Spotkamy się z przedstawicielami i przedstawicielkami samorządu, NGO i wolontariatu, żeby wspólnie dialogować o dobrych praktykach włączania mieszkańców i mieszkanek w życie miasta. 

Punktem wyjścia dla rozmów są wyzwania, które wojna w Ukrainie stawia przed lokalną społecznością. W szczególności zależy nam na dialogu, który uwzględni perspektywę migrantów i migrantek oraz społeczności zaangażowanej w działania pomocowe.

Zaplanowaliśmy dla Was spotkania stolikowe, konsultacje społeczne, debaty i warsztaty.

 

2 czerwca

Miasto przyjmujące
Co wydarzyło się we wrocławskich urzędach, instytucjach i NGO od wybuchu wojny w Ukrainie? Podsumowanie działań instytucji, organizacji i wolontariatu.

Przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami niesamowitej mobilizacji i zaangażowania mieszkańców/ek Wrocławia w pomoc osobom uchodzącym z Ukrainy. Przed nami jest wciąż wiele wyzwań. Za nami – wiele wspólnych dokonań. Nie uda się opracować długofalowych rozwiązań bez refleksji nad tym, co wydarzyło się dotychczas. Dlatego spotkanie otwierające Dialogopolis ’22 dedykujemy właśnie prezentacji podsumowania z działań wolontariuszy/ek, organizacji pozarządowych oraz miejskich instytucji i urzędów.

godzina: 10.30-12.00
miejsce: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3

ZAPISY –>

 

Jaka ma być lokalna polityka integracyjna?
Spotkanie stolikowe w ramach konsultacji społecznych. Wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządem, NGO, CALami i wolontariatem.

Miasto przyjmujące osoby uchodźcze powinno wspierać integrację nowoprzybyłych z lokalną społecznością. Wojna w Ukrainie stawia przed Wrocławiem ogrom wyzwań, które wymagają od lokalnych podmiotów zaangażowanej współpracy. Wspólnie z przedstawicielami/kami instytucji, NGO, społeczności migranckiej i uchodźczej oraz mieszkańcami i mieszkankami miasta omówimy kluczowe obszary wsparcia. Jakie są mocne strony działań we Wrocławiu, a czego brakuje w nich obecnie? Konsultacje społeczne to dialog międzysektorowy, ujmujący temat lokalnej polityk integracyjnej z wielu perspektyw.

godzina: 12.30-14.30
miejsce: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3

Tematy rozmów stolikowych:

🔹 edukacja międzykulturowa w środowisku dzieci i młodzieży – porozmawiamy o tym, jakie działania są najskuteczniejsze w procesie integracji, a jakie wymagają wsparcia. Zapytamy o to, co może pomóc środowisku szkolnemu, a co przeszkadza w integracji.

Moderatorka: Iwona Frydryszak

🔹 wolontariat jutra – jak wykorzystać wyjątkowe w historii zaangażowanie wolontariuszy w działania wspierające gości z Ukrainy? Zastanowimy się, jak wyjątkową aktywność przekuć w długofalowe zaangażowanie. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czego potrzebują wolontariusze, organizacje pozarządowe, instytucje, uchodźcy, żeby skutecznie, wspólnie i konsekwentnie razem budować lokalne społeczeństwo obywatelskie.

Moderatorka: Joanna Wajda

🔹 miejsce zamieszkania i rynek pracy – jakie działania mogą usprawnić proces zamieszkania oraz organizacji miejsc zakwaterowania zbiorowego i najmu lokali mieszkalnych? Przy tym stoliku poruszymy również temat aktywności zawodowej w procesie usamodzielniania nowych mieszkańców oraz kontekst ekonomii społecznej.

Moderatorka: Mirosława Hamera

🔹 lokalność – sąsiedztwo – jak tworzyć przyjazne warunki do spotkania? Jak angażować do aktywności lokalnej we wspólnotach osiedlowych, poprzez współtworzenie działań kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, społecznych i innych? To główne wątki planowanej dyskusji. 

Moderatorka: Maria Zięba

🔹 skuteczne rozwiązywanie konfliktów międzykulturowych – porozmawiamy o tym, co pomaga w ich zapobieganiu, jak je rozwiązywać, jakie działania powinny być wspieranie przez miasto, a także kto powinien być zaangażowany w ten proces.

Moderatorka: Dorota Whitten

🔹 partycypacja społeczna – jak skutecznie włączać uchodźców i migrantów w lokalne procesy społeczne? Tematem rozmowy będą prawa i obowiązki mieszkańców wspólnoty oraz partycypacja lokalna.

Moderator: Tadeusz Mincer

ZAPISY –>

 

Lokalne polityki migracyjne
Ekspercka debata dotycząca lokalnych polityk migracyjnych i integracyjnych, poprzedzona podsumowaniem konsultacji społecznych.

Dlaczego potrzebujemy lokalnych polityk migracyjnych? Czy polskie miasta powinny pracować nad wspólnym modelem polityk i ich wdrażania? Jak dążyć do systemowych zmian, uwzględniając sytuację wszystkich mieszkanek i mieszkańców miasta? Jak tworzyć polityki integracyjne w czasie kryzysu humanitarnego? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć eksperci i ekspertki podczas debaty dotyczącej lokalnych polityk migracyjnych.

godzina: 15.30-17.30
miejsce: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3

Moderacja podsumowanie konsultacji społecznych: Krzysztof Ziental

Moderacja debaty: Anna Gmiterek-Zabłocka (TOK FM)

W debacie spotkają się:
🔹 dr hab. prof. Patrycja Matusz z Uniwersytetu Wrocławskiego,
🔹 dr Karolina Łukasiewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami,
🔹 Katarzyna Komar-Macyńska z Domu Ukraińskiego w Przemyślu,
🔹 Tatiana Iwanow z Fundacji Za Wolność Waszą i Naszą,
🔹 Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia Homo Faber z Lublina,
🔹 Anna Szadkowska-Ciężka, Zastępczyni Dyrektora Biura Partycypacji Społecznej w Lublinie,
🔹 Jacek Pluta, Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Debata będzie streamowana na profilach FB: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Przejście Dialogu i Nomada Stowarzyszenie.

ZAPISY –>

 

Polish Cinema for Beginners #16 – „Newcomers“, odc. 4
Pokaz filmu „Między Słowami“ (w reżyserii Urszuli Antoniak) z angielskimi napisami. Kino plenerowe w Parku Staszica.

Polish Cinema for Beginners to program filmowy skierowany przede wszystkim do widzów niepolskojęzycznych – filmy pokazywane są z angielskimi napisami, także dyskusje, które im towarzyszą, prowadzone są w tym języku. Zatytułowany „NEWCOMERS” 16. sezon cyklu poświęcony jest opowieściom, jakie polskie kino tworzy na temat przybyszów: tak obcokrajowców lądujących w Polsce, jak i Polaków za granicą szukających lepszego życia.

godzina: 21.30-23.00
miejsce: Park Stanisława Staszica, kontener ESK

ZAPISY –>

 

3 czerwca

Zarządzanie konfliktami – mediacje międzykulturowe
Warsztat, który uczy, jak rozpoznawać konflikty międzykulturowe oraz jak im zapobiegać.

Jakie są obszary konfliktów międzykulturowych? Jak im zapobiegać, wykorzystując współpracę stron i budowanie relacji? Podczas warsztatów uczestnicy poznają i nauczą się korzystać z narzędzi mediacji i zarządzania konfliktami. Część praktyczną poprzedzi krótkie wprowadzenie do teorii konfliktów międzykulturowych.

Prowadzenie: Dorota Whitten, Maja Zabokrzycka, Joanna Wajda (Fundacja Dom Pokoju)

godzina: 16.00-19.00
miejsce: Infopunkt Łokietka 5, ul. Władysława Łokietka 5/1

ZAPISY –>

 

Komunikacja międzykulturowa w czasach społecznego wyzwania
Warsztat skutecznej komunikacji w międzykulturowym środowisku. Metody dbania o siebie i dobrego komunikowania z innymi, w szczególnie trudnych czasach. 

Jak zwiększyć osobistą efektywność, uprościć relacje i ułatwić życie sobie i innym? Jaka forma wypoczynku sprawi, że naprawdę zregenerujemy się po trudzie? Co kogo inspiruje, a co komu pochłania energię? Każde z nas inaczej interpretuje i reaguje na rzeczywistość. Poznając mechanizmy i style myślenia w oparciu o Model FRIS® (Fakty-Relacje-Idee-Struktury), dowiemy się, jak zadbać o samopoczucie w kontakcie z innymi.

Prowadzenie: Swietlana Listopadzka – Certyfikowana trenerka FRIS, coach, trenerka kompetencji międzykulturowych. Przedsiębiorczyni z 20-letnim doświadczeniem.

godzina: 14.00-18.00
miejsce: EWST, ul. św. Jadwigi 12, 50-266 Wrocław

ZAPISY –>

 

3-4 czerwca 

Żywa Biblioteka
15-lecie rozmów Wrocławian/ek z Żywymi Książkami, czyli osobami z grup marginalizowanych.

Wrocławska Żywa Biblioteka to już 15 lat rozmów o lokalnej różnorodności. Każda odwiedzająca osoba będzie mogła wypożyczyć na rozmowę Żywą Książkę, czyli przedstawiciela/kę mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej, zawodowej borykających się ze stereotypami, uprzedzeniami, wykluczeniem. W tej edycji będzie można porozmawiać z takimi osobami, jak: Ateista, Uchodźczyni, Ukrainka, Mama dziecka z niepełnosprawnością, Osoba queer i inni. Celem projektu jest wzrost świadomości i wiedzy Wrocławian/ek na temat mniejszości oraz problemów, z jakimi spotykają się te osoby, żyjąc w naszym mieście.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Diversja, MBP Mediateka, Filia 58

Wydarzenie odbywa się w ramach WroPRIDE we współpracy z Kulturą Równości.

Przedstawienie Żywych Książek oraz więcej o wydarzeniu: www.facebook.com/events/982260172491340

godzina: 12.00-20.00
miejsce: Mediateka, plac Teatralny 5

Wydarzenie otwarte – bez zapisów.

 

6 czerwca

O samoorganizacji migrantów i uchodźców
Jak społeczność ukraińska i białoruska pomaga nowoprzybyłym? W debacie: rola samoorganizacji nowych mieszkańców/nek oraz ich udział w budowaniu lokalnej społeczności.

Aktywną rolę w organizowaniu pomocy ze strony mieszkańców/nek Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy gra sama społeczność ukraińska. Podobnie, od lat społeczność białoruska organizuje się oddolnie, by wspierać kolejne osoby uciekające przed prześladowaniami w Białorusi. Jakie działania pomocowe zainicjowały społeczności migranckie? W jaki sposób nawiązują współpracę i partnerstwa z samorządem oraz organizacjami pozarządowymi? Dowiemy się na podstawie rozmowy o ich doświadczeniach.

Moderacja: Daria Mymka – członkini zespołu Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, konsultantka miejskiego punktu informacji dla migrantów WroMigrant, współzałożycielka Fundacji “Ptach”, działającej na rzecz dzieci poszkodowanych wskutek wojny w Ukrainie, współzałożycielka charytatywnego programu edukacyjnego dla dzieci z Ukrainy “English to the East”. W Polsce mieszka od ponad 10 lat.

Goście:
🔹Artur Kviatsinski – jeden z założycieli Stowarzyszenia Białoruski Związek Solidarności we Wroclawiu. Dyrektor techniczny dywizji w międzynarodowej firmie w branży opakowań. Członek Białoruskiego Stowarzyszenia Aniołów Biznesu. Mieszka w Polsce 14 lat.

🔹 Ina Shulha – przedsiębiorczyni, wolontariuszka. Po wybuchu protestów w Białorusi aktywnie włączyła się w działania pomocowe. Pomysłodawczyni charytatywnych licytacji, z których dochód był kierowany na wynajęcie mieszkań i pomoc rzeczową dla osób uciekających z Białorusi. Teraz jest zaangażowana w pomoc przyjaciołom z Ukrainy. W Polsce mieszka 13 lat.

🔹 Olena Vorovchenko –  mieszka w Polsce przez ostatnich 6 lat, pracuje w branży IT, współzałożycielka Fundacji “Ptach”, działającej na rzecz pomocy dzieciom poszkodowanym wskutek wojny w Ukrainie. Od lat zajmuje się działaniami na rzecz Ukrainy. Łączy siły z innymi organizacjami – w Fundacji Ukraina kieruje działem Wsparcia Uchodźców.

🔹 Halina Czekanowska prowadzi własną pracownię krawiecką, pomysłodawczyni charytatywnej akcji lepienia pierogów, ze sprzedaży których dochód kierowany jest na rzecz sił zbrojnych w Ukrainie. Współorganizatorka festiwali charytatywnych na rzecz Ukrainy, od lat aktywnie działa w lokalnej społeczności ukraińskiej. Do Wrocławia przyjechała 11 lat temu.

godzina: 18.00-20.00
miejsce: Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19

ZAPISY –>

 

7 czerwca

Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Praktyczne szkolenie dla migrantków/ek, którzy planują założyć własny biznes w Polsce. 

Zamierzasz otworzyć działalność gospodarczą w Polsce i szukasz wskazówek od czego zacząć? Zaplanowaliśmy szkolenie, które objaśni proces zakładania własnej firmy krok po kroku. Jakie formy działalności gospodarczej mogą założyć cudzoziemcy? Jakich formalności należy dopełnić i jak złożyć wniosek o wpis do CEIDG? Szkolenie będzie prowadzone w języku polskim z prezentacją i tłumaczeniem pytań uczestników na język ukraiński.

Szkolenie poprowadzą: Bożena Bronowicka – Dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia oraz Iwona Lubka i Ewa Ruda – specjalistki z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, z wieloletnim doświadczeniem w pracy w Punkcie Informacji Gospodarczej. 

Język spotkania: polski/ ukraiński

godzina: 12.00-14.00
miejsce: Infopunkt Łokietka 5, ul. Władysława Łokietka 5/1

ZAPISY –>

 

Biznes na nowy początek – historie wrocławskich przedsiębiorców
W debacie oddajemy głos przedsiębiorcom migrantom, którzy zaczęli swój biznes we Wrocławiu. 

Jak to jest być migrantem/ką i prowadzić biznes w Polsce? O swoich doświadczeniach, obserwacjach i inspiracjach opowiedzą mieszkańcy/nki Wrocławia, którzy przyjechali tu z różnych części świata i otworzyli biznes w nowym kraju. Głosy migranckich przedsiębiorców/czyń opowiedzą historię ich własnej drogi i różnorodnych perspektyw na prowadzenie firmy. Porozmawiamy o wyzwaniach, trudnościach i urzędowych korytarzach, z którymi mierzą się przedsiębiorcy z różnych krajów pochodzenia w Polsce.

godzina: 18.00-20.00
miejsce: Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19

ZAPISY –>

 

8 czerwca

Pomoc humanitarna na granicy polsko-białoruskiej

Kryzys humanitarny na pograniczu polsko-białoruskim wciąż trwa. Od ponad stu dni toczy się w cieniu wojny w Ukrainie i exodusu osób z tego kraju, którego liczebność sięga prawie 4 milionów. Jest to liczba stukrotnie wyższa od liczby osób przemierzających szlak wiodący przez Puszczę Białowieską, najstarszy las w Europie, nazywany przez uchodźców i uchodźczynie “dżunglą”. Od lipca 2021 r. kilkadziesiąt tysięcy migrantów/ek i uchodźców/czyń próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski, Litwy i Łotwy. Polityka prowadzona przez władze Polski uniemożliwia niesienie pomocy osobom uchodźczym i monitorowanie działań służb mundurowych w strefie przygranicznej. 

Podczas spotkania poruszymy temat ruchu społecznego, który w odpowiedzi na kryzys humanitarny i kryzys praw człowieka na granicy i w ośrodkach detencyjnych dla migrantów, organizuje i rozwija oddolną pomoc humanitarną..

Przyjrzymy się segregacji i różnym standardom “przyjmowania” uchodźczyń i uchodźców do naszego kraju. Przypomnimy także o tym, że za niesienie pomocy na jednej granicy, osoby ją niosące nazywa się bohaterami, a drugiego, kilkaset kilometrów na północ, grozi im areszt i więzienie. Na koniec spróbujemy także znaleźć odpowiedź na pytanie, czy po takich doświadczeniach, w państwie, które depcze prawa człowieka, wciąż istnieje szansa na dialog między jego obywatel(k)ami, a podległymi mu służbami.  


Gościnie:

Aleksandra Chrzanowska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim Od 2006 r. pracuje z uchodźcami jako doradczyni integracyjna/międzykulturowa w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, od 2008 członkini zarządu SIP. Autorka publikacji z zakresu integracji uchodźców i wielokulturowości. Laureatka VIII edycji (2015) nagrody im. J. Zimowskiego przyznawanej za działalność na rzecz grup społecznych znajdujących się w sytuacjach ekstremalnych, w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców. Od sierpnia 2021 zaangażowana w działania interwencyjne na polsko-białoruskim pograniczu w ramach Grupy Granica. 

Agata Ferenc – etnolożka i podróżniczka. Jako pracowniczka pomocy rozwojowej w Palestynie i na Sri Lance kilka lat spędziła mieszkając w środowisku międzykulturowym i na stykach kultur. Związana z wieloma wrocławskimi organizacjami pozarządowymi. Asystentka i tłumaczka kulturowa rodzin romskich z Rumunii, mieszkających w Polsce. W 2015 uczestniczyła w wyjazdach pomocowych do obozów dla uchodźców na Bałkanach. Aktywistka społeczna, działaczka praw człowieka.

Weronika Mazurek – absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Architektury i Urbanistyki na Politechnice Wrocławskiej.  Od 4 lat zajmuje się aktywizmem klimatycznym, a od sierpnia 2021 angażuje się w działania interwencyjne na polsko-białoruskim pograniczu w ramach Grupy Granica. Od kwietnia tego roku wspiera Fundację Polska Gościnność w codziennej komunikacji z uchodźcami i uchodźczyniami szukającymi różnego rodzaju pomocy.

Spotkanie poprowadzi Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada

W czasie spotkania w “Przejściu Dialogu” będzie można zobaczyć zapisy wideo z akcji pomocowych na pograniczu.

godzina: 18.00-20.00
miejsce: Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19

ZAPISY –>

 

9 czerwca

Budujemy szkołę międzykulturową 
Specjalistyczne warsztaty edukacji międzykulturowej.

W obliczu wyzwania, jakim jest przyjmowanie uchodźców, szkoła, jaką znaliśmy dotychczas, może już nie wystarczyć. A co gdyby ułożyć te klocki na nowo? Podczas warsztatu spróbujemy spojrzeć na sytuację szkolną z innej perspektywy. Aby ułożyć klocki od nowa, wykorzystamy kreatywne metody warsztatowe (wspierane drewnianymi klockami kapla) oraz porozmawiamy rzeczowo o tym, co i jak robić w czasach kryzysu.

Prowadzące: Kamila Kamińska–Sztark, Hanna Achremowicz – dr nauk humanistycznych, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej

godzina: 9.00-11.00
miejsce: Przestrzeń Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5

ZAPISY –>

 

Porozmawiajmy o wielokulturowej szkole
Sesja dialogowa – rozmowa o potrzebach szkół związanych z zarządzaniem różnorodnością, o dobrych praktykach oraz o obszarach, w których szkoły potrzebują wsparcia. 

Spotkanie ma na celu uwrażliwienie na podstawowe zagadnienia i narzędzia pomocne w przeciwdziałaniu konfliktom interpersonalnym. Co niesie ze sobą praca z nowoprzybyłymi uczniami i uczennicami? Jak różnorodność wpływa na poziom kreatywności? Jakie kompetencje są ważne w tworzeniu zgranego, współpracującego zespołu ludzi? Jak zadbać o dobre relacje w grupie? Rozmowa na podstawie przykładów mediacji rówieśniczych, metod rozwiązywania konfliktów w środowisku szkolnym oraz komunikacji bez przemocy.

Prowadzące: Dorota Whitten, Joanna Wajda – Fundacja Dom Pokoju 

godzina: 11.15-13.15
miejsce: Przestrzeń Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5

ZAPISY –>

 

Szkoła międzykulturowa – miejsce wyzwań i korzyści dla wszystkich
Specjalistyczne warsztaty edukacji międzykulturowej.

Podczas warsztatu przybliżone zostaną możliwości stworzenia międzykulturowej przestrzeni w szkole – pomysły na współuczestnictwo wszystkich uczniów i zaprezentowanie ich obecności w społeczności szkolnej. Porównane zostaną możliwości i korzyści, jakie dają klasy przygotowawcze i klasy mieszane. Omówimy gotowe scenariusze i dobre praktyki z innych szkół i krajów.

Prowadzenie: Małgorzata Czaicka-Moryń, Fundacja Freya, LO nr XV

godzina: 13.30-15.30
miejsce: Przestrzeń Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5

ZAPISY –>

 

Pierwsza pomoc psychologiczna
Co robić, aby wesprzeć, a czego nie, żeby nie zaszkodzić? Warsztat pierwszej pomocy psychologicznej.

Każdy i każda z nas może udzielić pierwszej pomocy psychologicznej osobie po doświadczeniu kryzysu – nie wymaga to wykształcenia psychologicznego. Niemniej, świadomość zasad udzielania wsparcia psychologicznego jest niezmiernie istotna. Chroni poszanowanie godności, kultury i zdolności osób potrzebujących. Warsztat jest wprowadzeniem do udzielania pierwszej pomocy psychologicznej w sposób bezpieczny dla osób wspierających i wspieranych.

Prowadzenie: Urszula Andruszko – psycholożka dzieci i młodzieży, absolwentka psychologii na UWr, obecnie pracuje w Mentali – Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego.  Współpracuje z fundacją Kalejdoskop Kultur w tworzeniu systemu wsparcia dla osób doświadczonych przez wojnę w Ukrainie.

godzina: 16.30-18.30
miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Grafit,  ul. Namysłowska 8

ZAPISY –>

 

10 czerwca

Działania włączające lokalne społeczności – od idei do realizacji osiedlowych inicjatyw międzykulturowych
Warsztaty planowania i organizacji lokalnych wydarzeń integracyjnych z uwzględnieniem różnorodności odbiorców (etnicznej, narodowej, językowej, społecznej i innej).

Jak skutecznie planować lokalne wydarzenia dla mieszkańców i mieszkanek, by włączać ich aktywnie w inicjatywę, bez względu na język czy kraj pochodzenia? Prześledzimy przykłady wielu inicjatyw, rozróżniając podstawowe błędy i pomyłki od dobrych praktyk, które przyczyniają się do przyjaznej, niewykluczającej atmosfery wydarzeń. Przećwiczymy myślenie o osiedlowych wydarzniach tak, aby uwzględniały one różnorodność odbiorców i odbiorczyń oraz realnie wpływały na lokalne więzi, współpracę i integrację.

Prowadzenie: Anka Bieliz i Aleksandra Stachura (Mikrogranty/Wrocławski Instytut Kultury)

Anka Bieliz – animatorka i menadżerka kultury, absolwentka socjologii, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz communication design na Uniwersytecie Wrocławskim. Główna Koordynatorka Programu Mikrogranty Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Dyrektorka Programowa Festiwalu o Mieście i Architekturze MIASTOmovie. 

Aleksandra Stachura – absolwentka Języka biznesu oraz Kulturoznawstwa o specjalności Animacja Kultury na Uniwersytecie Opolskim. Od 2018 roku współkoordynuje ogólnomiejski program Współorganizacji Projektów Mikrogranty we Wrocławskim Instytucie Kultury (wcześniej w Strefie Kultury Wrocław). Jest wiceprezeską Fundacji Go’n’act, w której działa również jako edukatorka oraz koordynatorka projektów z zakresu integracji międzykulturowej.

godzina: 10.00-14.00
miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna na Dworcu PKP, ul. Piłsudskiego 105

ZAPISY –>

 

Miasto międzykulturowe, czyli jakie? Wrocław członkiem programu ICC

W 2021 roku Wrocław dołączył do prestiżowego Programu Miast Międzykulturowych (ICC). Podczas sesji oddamy głos reprezentantom/kom Rady Europy, którzy wprowadzą uczestników i uczestniczki w wizję, strategię i metody działania sieci Miast Międzykulturowych. Swoją historię oraz korzyści wyniesione z uczestnictwa w programie przybliżą przedstawiciele/lki miast członkowskich programu ICC. Zamykające spotkanie Dialogopolis ’22 to także przestrzeń dialogu o tym, jakie szanse i wyzwania stoją przed Wrocławiem jako miastem międzykulturowym.

Moderacja: Dorota Kozak- Rybska, Zespół Dialogu Międzykulturowego WCRS.

Gościnie:

🔹 dyr. Bartłomiej Świerczewski, Departament Spraw Społecznych, Urząd Miejski Wrocławia

🔹Ivana d’Alessandro – Rada Europy

🔹 Claudia Emmanuel Laredo – City of Bilbao

🔹 Anna Szadkowska – Ciężka, Zastępczyni Dyrektora Biura Partycypacji Społecznej w Lublinie,

🔹 dyr. Dorota Feliks, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

godzina: 11.00-12.30
miejsce: spotkanie online

ZAPISY –>

Zapisy na wydarzenia Dialogopolis ’22 

Formularze zapisów na poszczególne wydarzenia znajdują się przy ich opisach w programie.

Liczba miejsc na spotkania, debaty i warsztaty jest ograniczona – decyduje kolejność zapisu.

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku,
żeby nie przegapić publikacji nowych informacji o Dialogopolis ’22!

 

Organizatorzy 

Organizatorem projektu jest Zespół Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Dialogopolis jest jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.